środa, 27 kwietnia 2011

Co mają Kuryle do Kaliningradu?

Najważniejszym czynnikiem w zrozumieniu polityki międzynarodowej kreowanej przez Federację Rosyjską jest geopolityka. Dla Rosji najważniejsza jest integralność terytorialna, granice państwowe wysunięte jak najdalej się da. Zabezpieczenie przyczółków o znaczeniu strategicznym zarówno te zdobyte za czasów carów jak i tych zdobytych przez ZSRR. Doktryna rosyjska ta z czasów ZSRR sprowadzała się do tego, że: "Rosja swoje terytorium poszerza jak i kiedy tylko może i zdobytej ziemi nigdy nie oddaje. Zwłaszcza jeśli w grę wchodzą terytoria o znaczeniu geostrategicznym". Przykładem takich zdobyczy są Wyspy Kurylskie położone na krańcach rosyjskiego dalekiego wschodu przy wejściu na Ocean Spokojny oraz sąsiadujący z Polską obwód kaliningradzki. Myli się ten kto uważa, że tych dwóch terenów nic nie łączy. Łączy je to, że w obu przypadkach chodzi o ziemie nigdy do Rosji nie należące i z których powinna zrezygnować.



Japonia i Rosja formalnie nigdy nie zakończyły II Wojny Światowej. Do tej pory nie podpisały pokoju, a jednym z głównych powodów jest to, że Japonia chce z powrotem odzyskać Wyspy Kurylskie prawnie do niej należące, a Rosja nie chce ich oddać. Rosjanie twardo się trzymają swoich geostrategicznych koncepcji i wiedzą, że Kuryle w ich rękach czynią Morze Ochockie wyłacznie rosyjską strefą i zapewnieją im kontrolę nad częścią Pacyfiku. Gdyby je oddali byłoby to równoznaczne z pozbyciem się ważnego atutu i punktu o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego Rosji.



Wnikliwie badając sprawę Kuryli na Pacyfiku można zneleźć wiele analogii do obwodu Kaliningradzkiego i Bałtyku. Kaliningrad jest takim samym przyczółkiem u bram Europy jak Kuryle na progu Japonii. Kilkakrotnie w ciągu tego roku rosyjskie władze groziły, że uzbroją w broń atomową rakiety rozmieszczone w Kaliningradzie.Podobne zapowiedzi dotyczyły rozmieszczenia rakiet na Kurylach oraz rozbudowy floty wojennej w tamtym regionie.

Czy działania Rosji są oznaką słabości czy siły?
Czy Rosja słabnie i dlatego wzmacnia obronę swoich strategicznych zdobyczy? Czy może Rosja rośnie w siłę i rozbudowuje infrastrukturę swoich przyczółków?

1 komentarz:

  1. IMO w kwestii Wysp Kurylskich bardziej chodzi o interesy gospodarcze niż geopolityczne(rtęć, ołów, złoto), ale o przyczynach przez Ciebie wymienionych również nie można zapomnieć.

    OdpowiedzUsuń